Caraskal Nedir? Nasıl Çalışır?

Caraskal Nedir?
Caraskal, kelime anlamı olarak diferansiyel palanga demektir. Caraskalın yaygın kullanılmasının sebeplerinden biri de kaldırma kuvvetinin kaldırılan yükten daha az olmasıdır. Ancak bu durum fayda sağlamanın yanında bir dezavantajı da beraberinde getirir. Caraskallar yükü kaldırırken kaldırma kuvveti düşük olduğu için daha uzun bir sürede kaldırma işlemini gerçekleştirirler.

Caraskal nasıl çalışır?
Caraskallar aynı anda ve birbiriyle aynı yönde hareket eden iki makaranın kancasına bağlanan yükleri, istenilen uzunluktaki yapılara çıkarabilirler. Sonsuz vida ve dişli çark teknolojisi kullanan caraskal sistemlerinde, el zinciri denilen çekme zinciri çekilerek bir çembere bağlı sonsuz vida hareket ettirilir.

Sonsuz vida ile birlikte sonsuz dişli de hareket eder. Sonsuz dişli ile bağlantılı zincir, dişlinin birlikte dönmesi ile yük istenilen yüksekliğe kaldırılır ve indirilir. Dişliye bağlı zincirin ucunda ise bir kanca vardır. Bu kancaya istenilen yük bağlanabilir ya da asılabilir.

Caraskal kaç ton taşır?
Caraskal çeşitleri, taşıdığı ağırlık kapasitesine göre adlandırılmaktadır. 19 ton ile 240 tona arasında yük kaldırma kapasiteleri bulunmaktadır.

Caraskal nerelerde kullanılır?
Yaygın servis ağı ve basit yapısıyla kolay tamir edilebilen caraskallar, küçük boyutlu olmaları sebebiyle de şantiyeler, ağır makine sanayinin kullanıldığı alanlar, fabrikalar, atölyeler, depolar ve tersanelerde sıklıkla kullanılabilmektedirler.

Caraskal bağlantı elemanları nelerdir?
Caraskalları monte edilebilecek yerlere montajını sağlayan bağlantı elemanları arasında cıvata ve somunlar başı çeker. Motorlu sisteme sahip caraskallar, istenilen yüksekliklerde raylı bir demir bağlantı levhasına ray ekipmanları ile bağlanır ve 240 tona kadar yük kaldırabilir.

Caraskal motoru nedir?
Caraskal motoru, elektrikli çalışma prensibine sahip bir vinçtir. Tavan vinci olarak da geçen motorlu caraskallar hareket etmek için tek ya da çift yollu bir raya ihtiyaç duyar. Motor gücüne göre hız ve kaldırma yükseklikleri değişkenlik gösterir. -50° C’ye kadar soğuk hava koşulları ve yağmurlu havaların yanı sıra kimyasal ortamlarda ve yüksek ısılarda da çalışabilir.

Caraskal modellerimizi inceleyin...